Porovnanie evaporácie a klimatizácie

Keď vonkajšia teplota vzduchu dosahuje 38 - 40 °C, teplota vzduchu v zle izolovanej budove môže vystúpiť až na 50 °C. Pri takejto teplote sa pracovné podmienky stávajú pre zamestnancov nepríjemné a ich produktivita dramaticky klesá. Riešením je evaporácia, inými slovami adiabatické chladenie, ktoré je čoraz viac obľúbený spôsob ako urobiť pracovné podmienky vo výrobe znesiteľnejšie aj pri maximálnych vonkajších teplotách. V porovnaní s klasickou klimatizáciou obstarávacie náklady sú pomerne nízke.

Porovnanie evaporácie a klimatizácie

Ale klienti potrebujú vedieť, či spotreba následne nezruinuje ich peňaženku. Urobili sme presné merania. Teplota fúkaného vzduchu bola meraná cca 60 cm od fúkacích mriežok. Meranie začalo doobeda o 09:00 pri vonkajšej teplote 27°C a skončilo o 16:15 pri vonkajšej teplote 33°C. Za 7,5 hodín chladiaca jednotka ADRIAN-AIR EV18 spotrebovala 10,5 l vody. Ochladzovacia jednotka fúkala celý deň na najslabšom výkone, čiže na najvyššom výkone spotrebuje o niečo viac vody. Maximálny rozdiel medzi nasávaným a fúkaným vzduchom bol 8°C. Keď si uvedomíme že spotreba elektrickej energie je 1 kWh, pochopíme že je to najlacnejší spôsob ako komfortne prežiť horúce leto v zamestnaní.

Predstavte si objekt, výrobnú halu s plochou 500 m2, výšky 4 m, so strednou úroveňou izolácie. Pre dosiahnutie porovnateľného efektu ohladenia vzduchu, by ste potrebovali 8 ks evaporačných jednotiek s maximálnym prietokom vzduchu 18 000 m3/h/ks, pri celkovej spotrebe elekrickej energia 12 kWh. Naproti tomu na dosiahnutie rovnakého efektu by ste potrebovali 16 ks klimatizačných jednotiek s chladiacim výkonom 12 kW/ks, pri spotrebe elektrickej energie 61 kWh.

Výhody evaporačných chladiacích jednotiek

Pri  teplote nasávaného vonkajšieho vzduchu napríklad 35 °C a RH 35 % a prietoku vzduchu 10 000 m3/h dokáže evaporačná jednotka dodať chladiaci výkon na úrovni 25 kW a na výstupe zo zariadenia tak môžeme dosiahnuť teplotu fúkaného vzduchu 25 °C. Vzhľadom na objem fúkaného vzduchu, predpokladanú výmenu vzduchu v objekte a ďalšie faktory je možné povedať, že jedna evaporačná jednotka dokáže pri ideálnych podmienkach účinne znížiť teplotu vzduchu o 10 °C na ploche cca 100-150 m2. Pričom ale prevádzkové náklady sú neporovnateľne nižšie ako v prípade štandardnej klimatizácie.

Prečo evaporácia a nie klimatizácia

  • pri inštalácii adiabitického chlabenie nie je potrebná prítomnosť profesionálneho chladiara,
  • nie je potrebná finančne náročná technológia kompresorov a chladiacich zmesí,
  • adiabatické chladenie vyžaduje minimálne náklady na údržbu a čistenie,
  • pri evapurácii nie sú potrebné revízie,
  • nebudete mať problém s likvidáciou nebezpečných zmesí, výmena náplní a opravami,
  • systém chladenie vzduchu neprodukuje freóny a nezaťažuje životné prostrediu,
  • použitá voda sa dá prípadne opäť využiť,
  • chladiace zmesy klimatizácií sú nebezpečné a manipulácia s nimi vyžaduje profesionálnu starostlivosť s oprávnením.