Princíp adiabatického chladenia

Princípy adiabatického chladenia sa využívajú od nepamäti. Voda ako prirodzený chladiaci prvok či už v pasívnej podobe vo forme jazierok, nádrží, kanálov, fontán alebo v aktívnej, kde sa pôsobením vody vzduch, v chladiči vzduchu, dodatočne zvlhčuje a teda odparovaním odoberá prebytočné teplo. Evaporácia, teda odparovanie, je najprirodzenejšou formou chladenia a teda aj najekologickejšou. Priame zvlhčovanie čerstvého vzduchu je zároveň aj najúčinnejším spôsobom, ako pri minimálnych nákladoch vyrobiť maximálny chladiaci výkon.

Ochladzovanie vody pri evaporácii  

Každý z nás ho používa, aj keď si to často neuvedomujeme. Čo iné ako odparovanie využíva naša pokožka, keď nám je teplo. Pot ochladzuje povrch a tým odvádza teplo. Vďaka obrovskej ploche dochádza k značnému poklesu a teda výbornému výsledku. To isté robíme lokálne pri športe. Kto z Vás si už uprostred letnej horúčavy skúsil namočiť tričko a obliecť si ho. Ak k tomu pridáme ešte mierny vánok, môže nám byť paradoxne až chladno. Adiabatické chladenie prirodzene využívame aj v extrémnych situáciách napr. pri zvýšenej teplote, kedy obkladmi alebo zábalmi riešime pokles teploty.

Adiabatické chladenie = minimálna uhlíková stopa

Zároveň ide o ekologický spôsob s minimálnou záťažou prírody. Uvedomme si, že z 1 kW elektrickej energie v tomto prípade dokážeme vyrobiť až 25 kW chladiaceho výkonu. To je ale pomer! Takáto výroba chladu je 4 až 10 násobne energeticky účinnejšia v závislosti od reálnych parametrov odvodených od klimatických podmienok v danom okamihu. Zároveň pracujeme s obrovskou masou vzduchu, aby sa tento výsledok pretavil do maximálneho objemu. Môžeme teda povedať, že chlad vyrábame efektívne a to pri minimálnej uhlíkovej stope. Obrovská úspora elektrickej energie má priamy dopad na naše životné prostredie. Predstavte si všetko to CO2, ktoré sa nevyprodukovalo. Každá evaporačná, chladiaca jednotka, ktorú zákazník uprednostní pred štandardnou klimatizáciou je výhrou aj pre užívateľa aj pre prírodu. Používanie čerstvého vzduchu, ktorý navyše prejde filtráciou, pričom jeho teplotu vieme znížiť o 10 až 12°C, ak to znamená priepastne nižšie náklady na investície a prevádzku a zároveň to neničí našu planétu, by malo byť jasnou voľbou.

Toto chladenie pritom nemá výkonovú špičku. Správa sa rovnako a predvídateľne. Nezaťažuje systém infraštruktúry a nevytvára záťažový stres na rozvody a kapacity. Nenúti užívateľa tvoriť a objednávať rezervy na maximálny výkon, ktoré sú mimo bežných prevádzkových hodnôt. Nemeňte energetickú stratégiu za pochodu na vykrytie kritických momentov a vyhnite sa závislosti od politiky dodávateľov energií.

Príroda sa nám poďakuje opäť, keď nebudeme musieť po čase meniť chladivo v systéme, ktoré by sme následne mali v zmysle predpisov likvidovať. Navyše výmenu chladiva je potrebné realizovať pravideľne. Násobne tak šetríme naše okolie a aj našu peňaženku. Koľko krát v živote máte šancu zvoliť si úspornejšie riešenie s vyššou efektívnosťou, s prirodzeným účinkom a zároveň s menším dopadom na našu planétu? Kiežby takýchto jednoznačných rozhodnutí bolo možné robiť viac.

Veľký objem vzduchu, očistený a ochladený o 10°C, s minimálnymi prevádzkovými nákladmi je to, čo potrebujú prevádzky väčších rozmerov, pre ktoré klasická klimatizácia nemôže byť riešením.