Klimatizácia alebo evaporácia, zistite čo je lacnejšie a efektívnejšie

Keď vonkajšia teplota vzduchu dosahuje 38 - 40 °C, teplota vzduchu v zle izolovanej budove môže vystúpiť až na 50 °C. Pri takejto teplote sa pracovné podmienky stávajú pre zamestnancov nepríjemné a ich produktivita dramaticky klesá. Riešením je evaporácia, inými slovami adiabatické chladiče vzduchu, ktoré je čoraz viac obľúbený spôsob ako urobiť pracovné podmienky vo výrobe znesiteľnejšie aj pri výnimočne vysokých vonkajších teplotách. V porovnaní s klasickou klimatizáciou obstarávacie náklady chladičov vzduchu sú pomerne nízke.

Porovnanie evaporácie a klimatizácie

Klienti potrebujú vedieť, či spotreba nezruinuje ich peňaženku. Urobili sme presné merania. Teplota fúkaného vzduchu bola meraná cca 60 cm od fúkacích mriežok. Meranie začalo doobeda o 09:00 pri vonkajšej teplote 27°C a skončilo o 16:15 pri vonkajšej teplote 33°C. Za 7,5 hodín chladiaca jednotka ADRIAN-AIR EV18 spotrebovala 10,5 l vody. Chladič vzduchu fúkal celý deň na najslabšom výkone, čiže na najvyššom výkone spotrebuje o niečo viac vody. Maximálny rozdiel medzi nasávaným a fúkaným vzduchom bol 8°C. Keď si uvedomíme že spotreba elektrickej energie je 1 kWh, pochopíme že je to najlacnejší spôsob ako komfortne prežiť horúce leto v zamestnaní.

Predstavte si objekt, výrobnú halu s plochou 500 m2, výšky 4 m, so strednou úroveňou izolácie. Pre dosiahnutie porovnateľného efektu ochladenia vzduchu, budete potrebovať 8 ks evaporačných jednotiek s maximálnym možným prietokom vzduchu 18 000 m3/h/ks, pri celkovej spotrebe elekrickej energia 12 kWh. Naproti tomu na dosiahnutie rovnakého efektu by ste potrebovali 16 ks klimatizačných jednotiek s chladiacim výkonom 12 kW/ks, pri spotrebe elektrickej energie 61 kWh.

Výhody evaporačných chladiačov vzduchu

Pri  teplote nasávaného vonkajšieho vzduchu napríklad 35 °C a RH 35 % a prietoku vzduchu 10 000 m3/h dokáže evaporačná jednotka dodať chladiaci výkon na úrovni 25 kW a na výstupe zo zariadenia tak môžeme dosiahnuť teplotu fúkaného vzduchu 25 °C. Vzhľadom na objem fúkaného vzduchu, predpokladanú výmenu vzduchu v objekte a ďalšie faktory je možné povedať, že jeden evaporačný chladič vzduchu dokáže pri ideálnych podmienkach účinne znížiť teplotu vzduchu o 10 °C na ploche cca 100-150 m2. Pričom ale prevádzkové náklady sú neporovnateľne nižšie ako v prípade štandardnej klimatizácie.

Prečo evaporácia a nie klimatizácia

  • pri inštalácii adiabitického chladiča vzduchu nie je potrebná prítomnosť profesionálneho chladiara,
  • nie je potrebná finančne náročná technológia kompresorov a chladiacich zmesí,
  • adiabatické chladenie vyžaduje minimálne náklady na údržbu a čistenie,
  • pri evapurácii nie sú potrebné revízie,
  • nebudete mať problém s likvidáciou nebezpečných zmesí, výmena náplní a opravami,
  • systém chladenie vzduchu neprodukuje freóny a nezaťažuje životné prostrediu,
  • použitá voda sa dá prípadne opäť využiť,
  • chladiace zmesy klimatizácií sú nebezpečné a manipulácia s nimi vyžaduje profesionálnu starostlivosť s oprávnením.